top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMichal Nowacki

Światło w sklepie

Spraw, by produkt był widoczny w dzisiejszym środowisku handlu detalicznego. Wykorzystaj maksymalnie potencjał światła.


Dobrze oświetlony produkt może przyciągać uwagę klienta. Właściwe oświetlenie to podstawa. Oznacza to zaprojektowanie sklepu z uwzględnieniem rozmieszczenia opraw oświetleniowych, jasności, temperatury barwowej i wskaźnika oddawania barw (CRI). Oświetlenie za pomocą diod elektroluminescencyjnych (LED), dominuje wśród projektantów oświetlenia i architektów, spełnia większość wymagań technicznych w zakresie oświetlenia dla handlu.1. Światło wskazuje drogę


Oświetlenie wszystkiego równomiernie nie sprzyja prezentowaniu produktów w handlu. Właściwe oświetlenie detaliczne kontrastuje z różnorodnością produktów i pozwala klientowi skupić się na jednej rzeczy naraz. Zbyt dużo światła przytłacza zmysły klienta. Zamiast tego uzyskaj odpowiednią równowagę między oświetleniem otoczenia a oświetleniem akcentującym. Z podobnych powodów unikaj stosowania zbyt wielu kontrastujących temperatur oświetlenia by nie zbudować wrażenia chaosu. Staraj się podkreślać to co ważne.


2.Oświetlnie podkreśla


Idealna równowaga oświetlenia akcentującego i ogólnego jest kluczem do projektu sklepu. Oświetlenie akcentujące musi być przemyślane, ale jeśli zaakcentujesz wszystko, nie podkreślasz niczego konkretnego, rezygnujesz z możliwości nadania produktom ważności. I kierowania klienta w określone miejsca. Oświetlenie ogólne - zwykle montowane na suficie - pomaga klientowi lepiej sprawdzać, badać i oceniać towary. Jeśli oświetlenie ogólne sklepu jest zbyt ciemne lub słabe, klienci mają większe trudności z zakupem Twoich produktów często z nich rezygnują bo nie mogą pozyskać wystarczająco dużo informacji.


3. Pomyśl i zaplanuj - oświetlenie przestrzeni


Projektując oświetlenie pomyśl o układzie sklepu o rozłożeniu poszczególnych produktów na jego przestrzeni. Nie chodzi o to aby zapewnić równomierne oświetlanie całej powierzchni, przez równomierne rozmieszczenie lamp. Doświetlamy komunikacje i drogę która porusza się klient a przy okazji na jego drodze akcentujemy produkty którymi ma się zainteresować. Doświetlamy końcówki regałów miejsca promocyjne. Dobierając odpowiednia barwę doświetlamy poszczególne grupy produktowe, sprawiamy że stają się bardziej atrakcyjne, podkreślając ich naturalną barwę. Nie chodzi o to by oszukać klienta i sztucznie zmienić barwę produktu, to krótkotrwała korzyść. Spraw by produkt nie był eksponowany w niekorzystnych warunkach. Zbuduj nastrój na najważniejszych ekspozycjach towarowych. Zwróć szczególną uwagę na owoce i warzywa, stoisko mięsne, alkoholowe oraz stoisko piekarnicze. Producenci opraw dedykują tam specjalne produkty, zapytaj o nie


4. Uważaj na tekstury


Faktura ma znaczenie, jeśli chodzi o właściwe oświetlenie sklepów. Projektując przestrzeń, zwykle najlepiej unikać zbyt wiele błyszczących powierzchni lub ciemnych wykończeni które pochłaniają światło chyba że robisz to celowo aby wyciągnąć produkt na pierwszy plan. Odbicia - mogą rozpraszać lub wizualnie dezorientować. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, używaj matowych wykończeni.


5. Dodaj jasność i kolor


Jeśli chodzi o jasność, myśl w kategoriach lumenów - to naukowe oszacowanie światła padającego na coś, które pochodzi ze źródła światła. Ile światła wystarczy? Teoretycznie mamy na to normy prawne które określają Na każdy metr kwadratowy przypisana jest określona liczba lumenów. Na przykład, aby zapewnić oświetlenie otoczenia każdy metr kwadratowy potrzebuje ok 200-300 lumenów. Stół lub podwyższona powierzchnia może wymagać 300 lumenów. Miejsce do pracy lub miejsce sprzedaży wymaga 500 do 700 lumenów na metr kwadratowy.

Wybór odpowiedniej temperatury barwowej żarówek LED, mierzymy za pomocą stopni kelvina. Temperatura barwowa może tworzyć ciepłe lub zimne środowisko i wpływać na sposób wyświetlania produktów. Oświetlenie ciepłe wspaniale pasuje do piekarni (2500-2700K) oświetlenie zimne (5000-7000K) sprawdza się w prezentacji produktów mrożonych, ryb czy drogerii.


Aby uzyskać czysty i bardziej naturalny efekt oświetlenia - idealny do odzieży i sklepów spożywczych - rozważ zainstalowanie żarówek 4000-4500K jako oświetlenie ogólne. Sklepy jubilerskie mogą używać jasnych żarówek do 5000 K, co daje niebieskawo-biały kolor. Temperatura barwowa to nie wszystko. Kupując oświetlenie zwracaj uwagę na współczynnik oddawania barw. Ogólnie rzecz biorąc, im wyższy współczynnik CRI, tym bardziej prawdziwy jest kolor produktu. Tanie kiepskie lampy mają ten parametr zaniżony ale nie powinien być niższy niż 85. Oświetlanie powinno pomagać klientom w zakupach a tobie w zarabianiu na swojej pracy. Pamiętaj że klienci kupują oczami spraw by coś przykuło ich uwagę


6. Nie buduj sztywnej scenerii, stosuj systemy adaptowalne na przykład rozwiązania na szyno-przewodach, pozwalają łatwiej budować oświetlenie w twoim sklepie, samodzielnie możesz dokupywać i zmieniać lampy oraz ich parametry, nie tylko barwy światła ale również kąty padania doświetla - szeroko łagodnym oświetlaniem lub poszalej i zaznacz cos punktowo wąskim strumieniem. Na świecie nie ma stałych rozwiązań nie ograniczaj się sztywnym szablonem.

31 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page